Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik ve Elektronik ile ilgili olan tüm disiplinleri kapsayan bir mühendislik alanıdır. Yüksek akım ve gerilimdeki gücün üretimi ve dağıtımıyla ilgilenen alan Elektrik, düşük akım ve gerilimlerdeki gücün işlenmesiyle ilgilenen alan ise Elektronik'tir.

Elektrik- Elektronik Mühendisliği savunma sanayinden sağlık sektörüne kadar hemen her alanda ihtiyaç duyulan modern ekipmanların tasarımından onarımına kadar ilgilidir. Gelişen teknoloji sayesinde Elektrik - Elektronik Mühendisliği oldukça önemli bir alan haline gelmiştir.

Aday Öğrenciler :

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Elektrik - Elektronik Mühendisliğine genel liselerden ve mesleki ve teknik liselerden mezun öğrenciler başvurabilirler. MF-4 puan türüne göre öğrenci alımları yapılır.

Mesleki ve Teknik Liselerden mezun öğrenciler 1 yıl (2 yarıyıl ) boyunca Matematik, Fizik ve Kimya derslerini içeren bilimsel hazırlık programına alınır. Programı başarıyla tamamlayanlar birinci sınıftan itibaren mühendislik eğitimine başlarlar.

Eğitim İçeriği :

Eğitim süresi 4 yıl olup 8 yarıyıldan oluşur. Eğitim süresince sayısal elektronik, elektromanyetizma, elektrik makineleri, sistem modelleme, görüntü işleme, güç elektroniği VLSI tasarımı, Radyo-TV tekniği, optoelektronik gibi elektrik - elektronik mühendisliği alan derslerinin yanında, temel bilimler ve temel mühendislik bilim dersleri de verilmektedir. Ayrıca Elektrik Mühendisleri Odası'nın yüksek gerilimlerde imza yetkisi için tüm mühendislerin okumasını zorunlu tuttuğu dersler de bölümlerimizde okutulmaktadır.

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Elektrik - Elektronik bölümü öğrencileri Elektrik - Elektronik Mühendisi unvanıyla mezun olurlar ve mühendis unvanının tüm yeterliliklerine sahiptirler. Okulumuz modern çağın gereksinimlerine uygun, mesleki bilgi ve beceriye, analitik düşünceye yatkın mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda okul içi eğitime önem verdiği kadar endüstriyel deneyime de önem vermektedir.

2009 yılında kurulan Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi akademik ve diğer altyapı çalışmalarını hızlandırarak 20012 - 20013 eğitim ve öğretim yılında ilk olarak Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümüne öğrenci almıştır. 2013 - 2014 eğitim ve öğretim yılı için Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümüne II. Öğretime de öğrenci alınacaktır.

Fakülteye ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize yürüme mesafesindedir. Fakülteden şehir merkezine, tren istasyonu ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkânı mevcuttur.

 Neden Tercih Edilmeli :

Teknoloji Fakültesi'nde okumanın en büyük avantajı bir dönem boyunca" İşyeri Eğitimi "yapılmasıdır. Dördüncü sınıfın ilk dönemi olan yedinci yarıyıl süresince öğrencilerimiz işyeri eğitimi adı altında önemli sanayi kuruluşlarında tüm dönem boyunca çalışarak daha mezun olmadan uygulama tecrübelerini çok yüksek seviyeye çıkarabilmektedir. Sanayi kuruluşlarının kendilerinden beklentilerini ve iş ortamının gerekliliklerini sahada canlı olarak görmeleri öğrencilerimize bir çok avantaj sağladığı gibi, mezuniyete kısa süre kala kendilerini ispat ettikleri takdirde işyeri eğitimini icra ettikleri önemli sanayi kuruluşlarından mühendis kadrosunda çalışma teklifi de alabileceklerdir. Yapılan görüşmelerde tüm sanayicilerimiz uygulama becerisi yüksek, sanayi tecrübesi olan ve sanayinin ihtiyaçlarına dönük gelişimi sürekli takip edebilecek, rekabet gücü yüksek mühendislerle çalışma isteklerini ifade etmektedirler.

Çalışma Olanakları :

Elektrik - Elektronik alanından mezun olmuş birMühendis,alanı dahilindeki birçok programda özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarında çalışabilir. Lisans mezunu olarak yüksek lisans ve doktora yapma imkânına sahiptir. Yüksek Mühendis olarak çalışabilirler veya akademisyen olabilirler. Pedagojik formasyon eğitimi alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen unvanıyla görev alabilirler. Son dönemde yeni çıkan İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı kanununa uyarınca iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilirler. Yine son dönemde vergi dairelerinde vergi uzman yardımcılığı kadrolarının mühendislere ayrılan % 25 kontenjandan istifade edebilirler. Teknoloji Fakültesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler aşağıda belirtilen alanlarda öncelikli olarak tercih edilmektedirler:

-          Tüketici Elektroniği

-          Kontrol Sistemleri

-          Otomasyon Sistemleri

-          Tıbbı Elektronik

-          İşaret İşleme

-          Telekomünikasyon

-          Medya Yayıncılığı

-          Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı

-          Elektrik Makineleri

-          Proje ve Taahhüt İşleri

  

Ulaşım ve Konaklama İmkânları:

Teknoloji Fakültesine ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir.  Kredi Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize çok yakın olup yürüme mesafesindedir.

Amasya iline uzak şehirlerden gelecek öğrencilerimiz ve aileleri için Merzifon Havalimanına uçak ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi Teknoloji Fakültesi kampüsünden şehir merkezine, tren istasyonuna ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkanları da mevcuttur. Yine otogardan öğrenci yurtlarına ve fakülteye kadar çeşitli otobüs firmalarının servis hizmetleri de mevcuttur.