İstanbul’da geçtiğimiz eylül ayında 4. düzenlenen Teknofest 2021 yarışlarına insansız sualtı sistemleri kategorisinde katılan Amasya Üniversitesi (AÜ) Lophiiformes AUV takımı ilk kez katıldığı yarışmada 140 takım arasından ilk 10’da tamamlayarak büyük başarı göstermiştir.

Amasya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sami ATA ile Elektrik-Elektronik Bölümü Dr.Öğr.Üyesi Kenan TEKBAŞ hocalarımızın önderliğinde 8 öğrenci ile eylül ayında İstanbul’da düzenlenen Teknofest 2021 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışmasına katılabilmek için Kasım 2020 bir araya gelmişlerdir.

Pandemi şartlarının getirmiş olduğu zorluklara karşılık yaklaşık bir yıllık çalışma ile fener balığından esinlenerek geliştirilen özgün tasarımı, üniversitemiz laboratuvar bünyesinde bulunan üç boyutlu yazıcı ile araç üzerinde oluşan su altı akış dinamikleri en üst düzeyde olacak şekilde gerçekleştirilmiştir.

Fakültemizi temsil eden Lophiiformes AUV takımımız öğrencileri Tolga Cengiz (takım kaptan), Burak Karademir, Osman Gürtay Sönmez, Hami Kara, Muhammet Karataş, Mehmet Emir Yılmaz, Sezer Uzan, Betül Gölgedar ve Danışman hocaları Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sami Ata ve Dr. Öğr. Üyesi Kenan Tekbaş’ı azim ve emeklerinden ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İlimiz bünyesinde bulunan değerli firmalarımız Zen-Tek, GPA Kaplin, Meka Kablo ve Kahveland Amasya Şubesine verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ederiz.

Takımımızın bundan sonra katılacağı yarışmalarda başarılarının katlanarak devam etmesini dileriz.

Teknofest4Teknofest1Teknofest5Teknofest2Teknofest3